דף הבית
בלוג
תלבושות וצילום

מה אמרו צלמים במאה ה20 לדוגמנים שלהם לפני שצילמו את הפורטרייט שלהם? אם תסתכלו שוב על תמונות מהזמנים ההם, תראו שכל הדוגמנים מפנים בדיוק אותו מבט למצלמה. אבל, למרות זאת, ניתן להסיק על הרקע והעיסוק שלהם מהמראה, היציבה והלבוש שלהם.
בואו נדליק את מצב החוקר שלנו וננסה לנחש במה עסקו האנשים האלה מהזמנים ההם, שתועדו ברגע מסוים בחייהם על ידי צלמים מפורסמים.

לדוגמא, בואו נסתכל על התמונה המפורסמת הזאת שצולמה על ידי אוגוסט זאנדר, צלם גרמני יוצא מן הכלל שפעל במאה ה20.

אנחנו רואים איכרים צעירים. השנה היא 1914 וסביר להניח שהאנשים האלה עומדים לצאת בריקוד. האם הם משתכייכים לחברה הגבוה או למעמד הפועלים? על מה עלינו להביט כדי לענות על השאלה הזאת: על הבדים מהן עשויות החליפות שלהם? או על העיצוב שלהן? איננו יכולים לחוש את החליפות ואת הבדים, אבל, אם נסתכל היטב, נראה שהחליפות שבחרו, גורמות להם להיראות יותר מוזרים מאשר מסוגננים. הרושם הזה מתקבל כשמישהו מנסה להציג תלבושות מן העבר כמשהו טרנדי, כשזמנן עדין לא הגיע.
לו הצלם היה מצלם את השלישיה הזאת מעט מאוחר יותר, בקלות היינו מבינים את מעמדם. הם היו מסירים את הג'אקטים והעניבות שלהם ומתחילים לרקוד אחרי 2-3 כוסות בירה .לכן, היו נראים פחות משונים.
דוגמא נוספת היא הלהקה הזאת. במבט קרוב יותר ניתן לראות שגם הם נראים כמו 6 גופות די מעוותות.

למרות הבגדים המכובדים שלהם, גם החבורה הזאת נראית משונה ופראית. הבגדים לא מתאימים ומדגישים עוד יותר את פני האיכרים שלהם ומבהירים לנו שהחמישה האלה אינם עורכי דין, אלא אנשי מעמד הפועלים בעלי כבוד עצמי. אז למה החליפות שלהן נראות מוזרות כל כך?
הענין הוא, שחליפה כתלבושת היתה בשימושם של ג'נטלמנים בריטיים וכוונתה היתה לראות את הצניעות והאיפוק של אופיים. משך זמן רב חליפה היתה בגדר מותרות השומרות לבעלי המעמד העליון בלבד. כל פעילות פיזית שהיא בוצעה בעת לבישת חליפה, מפני שהחליפה שדרה מיד מראה מגונדר. רק עשרות שנים מאוחר יותר, בזמן ייצור המוני של חליפות הן נלבשות גם על ידי בני המעמדות האחרים בחברה.

אנחנו רגילים לחשוב שאנשים בחליפות אמורים לדבר, לחשוב, להופיע ולא לרקוד, לצוד או לרכוב על סוס. לכן האנשים האלה לא נראים קשורים לעשירים בני המעמד הגבוה.

הידיים נראות מאסיביות כתוצאה מעבודה קשה, אבל הגוף שלהם צנום.
למרות זאת, זה לא אומר שאז צילמו רק אנשים בעלי מראה גוף מזונה.
בואו נראה את התמונה מאותה תקופה שבה הלבוש של האדם הגדיר את מעמדו.

כאן אנחנו רואים 4 מיסיונרים פרוטסטנטיים, בגדיהם מתאימים למראה פניהם. החליפות נראות הולמות ומתאימות לעיסוקם.
אם ככה, למה מעמד הפועלים אימץ את מראה המעמד הגבוה כששגרת יומם לא מתאימה? רק מתוך תמימות? הם ניסו ללבוש ביגוד מהודר, אבל אורח חייהם לא היה קשור לכך בשום אופן.
בשל כך, למרות כל מאמציהם, הם נותרות מחוץ למערכת הרווחה, במראה מוזר וגס בתוך הבגדים שלהם.

נסיים בתמונה נוספת. מה ניתן לומר על המודל הזה? לאיזה מעמד הוא משתייך?